PZU

Beata Ciok Warszawa

Polisa OC dla nowego właściciela pojazdu

Każdy pojazd mechaniczny w Polsce musi być objęty obowiązkowym komunikacyjnym ubezpieczeniem OC. Polisę musi posiadać każdy samochód, który jeździ lub przez wiele miesięcy stoi nieużywany np. w garażu. Czy kupując samochód trzeba od razu przepisać OC na nowego właściciela?

Co to jest ubezpieczenie OC?

Polisa OC chroni kierowcę przed finansowymi konsekwencjami, gdy to on jest sprawcą kolizji lub wypadku. Zakres ochrony w każdej firmie jest taki sam i jest regulowany przez ustawę.

Sprzedałeś samochód?

Planujesz sprzedać samochód? Pomocne w tym są różnego rodzaju portale aukcyjne, gdzie możesz wystawić swój samochód. Gdy znalazłeś już kupca oprócz oddania za ustaloną cenę pojazdu musisz nabywcy oddać wszystkie dokumenty, kluczyki oraz ubezpieczenie OC. Pamiętaj, że wraz z dniem nabycia pojazdu wszystkie obowiązki i prawa spadają na nowego właściciela. Sprzedając auto musisz poinformować ubezpieczyciela o tym fakcie. Zwykle firmy dają na to 14 dni. Jeśli tego nie zrobisz, to Ty i nowy właściciel razem odpowiadacie za opłacenie składki. Zatem po sprzedaży pojazdu sprzedawca musi wyrejestrować pojazd i poinformować o tym fakcie ubezpieczyciela.

Polisa nie przedłuża się automatycznie

Nowy właściciel samochodu musi pamiętać, że polisa zbywcy nie przedłuża się automatycznie. Jeśli chce się dalej kontynuować polisę poprzedniego właściciela należy skontaktować się z Towarzystwem Ubezpieczeniowym.  Bardzo prawdopodobne jest, że składka dla nowego właściciela zostanie jeszcze raz przeliczona.

Wiedzieć również trzeba to, że kupujący nie musi kontynuować polisy zbywcy. Może z niej zrezygnować składając odpowiednie wypowiedzenie w dowolnym momencie. Pamiętać jednak należy o tym, że zachowana musi zostać ciągłość ubezpieczenia. Wypowiadając umowę trzeba mieć wykupioną polisę na siebie.

Co to jest rekalkulacja składki?

Rekalkulacja składki to ponowne przeliczenie ceny OC na podstawie danych nowego właściciela samochodu. Może się okazać, że nowy właściciel będzie np. musiał dopłacić do polisy OC, którą otrzymał od zbywcy. Rekalkulacja może spotkać zwłaszcza młodych kierowców, którzy posiadają mało zniżek i kupują samochód od osoby starszej z pełnymi zniżkami.

źródło: superubezpieczenia.pl