PZU

Beata Ciok Warszawa

Oc krótkoterminowe

W związku z tym, że w ostatnim czasie coraz częściej spotykamy się z sytuacjami, nazwijmy to ładnie „nadużycia” wystawiania oc samochodu na 30 dni, postanowiłyśmy wyjaśnić kiedy i dla kogo jest takie rozwiązanie.

Ubezpieczenie krótkoterminowe możesz wykupić, jeżeli Twój samochód jest zarejestrowany czasowo. Nie chodzi tu tylko o przejściową rejestrację, która jest normalnym etapem, zanim urząd wyda Ci stały dowód rejestracyjny z nowymi tablicami. Zakładając, że kupujesz auto na dłużej, i tak będziesz potrzebował rocznej polisy OC (jeżeli jest to samochód używany, pewnie skorzystasz z ubezpieczenia poprzedniego właściciela).

Czasem jednak o czasową rejestrację ubiegają się właściciele, którzy:

  • chcą wywieźć samochód za granicę,
  • potrzebują dokumentów na przejazd tylko do miejsca naprawy samochodu albo dokonania przeglądu.

W tych przypadkach mogą wykupić ubezpieczenie na 30 dni, czyli taki okres, przez jaki ważna jest czasowa rejestracja.

Jeśli sprowadziłeś swój samochód z zagranicy, masz 30 dni na zarejestrowanie go w Polsce. Ważna uwaga- samochód taki można ubezpieczyć na 30 dni od daty zakupu za granicą, czyli np. jeśli zakupiłeś pojazd 1.01.2018 to masz 30 dni od tego dnia. Nawet jeśli pójdziesz do ubezpieczyciela 25.01.2018 to i tak nie otrzymasz oc na 30 dni od dnia 25.01, tylko w dalszym ciągu liczony jest ten okres od 1.01. To ubezpieczenie jednak nie odnowi się na kolejny okres, podobnie jak nie będziesz miał możliwości wykupienia kolejnej polisy krótkoterminowej. Po zakończeniu ubezpieczenia krótkoterminowego musisz wykupić standardowe OC na rok.

Pojazdy wolnobieżne zgodnie to wszelkie pojazdy silnikowe fabrycznie skonstruowane tak, by nie przekraczały prędkości 25 kilometrów na godzinę, a więc rozmaite maszyny budowlane, leśne, lub transportowe. Wyjątkiem są ciągniki rolnicze i inne pojazdy używane przez rolników w swoim gospodarstwie – zarejestrowane ciągniki muszą mieć OC na 12 miesięcy.

Ubezpieczenie krótkoterminowe dla pojazdów wolnobieżnych można zawrzeć na minimum 3 miesiące.

Pojazdy historyczne to:

  • pojazdy zabytkowe w rozumieniu Prawa o ruchu drogowym,
  • pojazdy mające co najmniej 40 lat,
  • pojazdy mające co najmniej 25 lat, które zostały przez biegłego rzeczoznawcę uznane za unikatowe.

Ubezpieczenie krótkoterminowe dla pojazdów historycznych można zawrzeć na minimum 30 dni.

Pojazdy wolnobieżne i historyczne nie muszą mieć ciągłości ubezpieczenia OC, ponieważ zazwyczaj nie jeżdżą często po drogach publicznych. Dumny posiadacz oldtimera może wykupić ubezpieczenie OC na 30 dni przed samym zlotem, zanim wyjedzie na drogę, a przez resztę roku, kiedy auto stoi w garażu, nie musi mieć polisy.

Ubezpieczenie OC na miesiąc mogą wykupić podmioty prowadzące działalność gospodarczą, jeśli działalność ta polega na sprzedaży lub pośrednictwie w sprzedaży samochodów. Z takiej możliwości korzystają najczęściej komisy samochodowe, stąd też często używana jest nazwa OC komisowe”.

Kto musi wykupić ubezpieczenie? To zależy, czy auto sprzedajesz, czy oddajesz do komisu.

Gdy sprzedajesz pojazd do komisu, zmienia on właściciela. Komis może korzystać z Twojego ubezpieczenia OC do końca okresu, na jaki zostało zawarte, może też je wypowiedzieć i zawrzeć nową umowę, np. krótkoterminową na 30 dni.

W przypadku oddania pojazdu w komis, kiedy jest podpisywana jedynie umowa komisu, a nie ma przeniesienia własności, zwyczajowo przyjmuje się, że to Ty jako właściciel pojazdu powinieneś dbać o ciągłość ubezpieczenia OC przez ten czas, kiedy auto będzie stało w komisie.

Jednak Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK mówi o tym, że to posiadacz pojazdu ma obowiązek zawrzeć umowę OC – a nie właściciel. Aby dowiedzieć się, czym posiadacz różni się od właściciela, musimy sięgnąć do art. 336 kodeksu cywilnego: Posiadaczem rzeczy jest zarówno ten, kto nią faktycznie włada jak właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto nią faktycznie włada jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą (posiadacz zależny). Można więc powiedzieć, że w przypadku oddania samochodu do komisu może dojść do zmiany posiadacza pojazdu bez przeniesienia własności. Aby uniknąć nieporozumień związanych z ubezpieczeniem OC, koniecznie ureguluj tę kwestię w umowie komisowej.

 

źródło: mfind.pl